Zajímavé je, jakým způsobem se projednává zákaz kouření ve veřejných prostorech v České republice. Pár desítek let poté, co se prokázalo, že kouření skutečně způsobuje rakovinu, se poslanci stále baví o svobodě projevu. Možnost kouřit vždy a za všech okolností mnozí považují za projev svobodné vůle. Být konzervativcem v této oblasti neznamená chránit nemohoucí, tedy nekuřáky obecně, ale ty, kteří si kupují zdaněné cigarety. Jiný důvod než daně pro ochranu kuřáků zjevně neexistuje.

Kuřácká lobby má v Česku tradici. Stačí vzpomenout na studii, která dokazovala, že je kouření prospěšné, neboť kuřáci umírají dřív a nezatěžují proto veřejné zdravotnictví. Už to, že s podobným argumentem jedna z nejmenovaných společností přišla, znamená, že kouření mělo a bohužel dodnes má jistá privilegia. Jen těžko si lze představit, že by podobnou podporu veřejnosti měla například jízda na červenou.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru