V Kralupech nad Vltavou tento týden odstartovala několik let plánovaná demolice prvorepublikového hotelu Praha z roku 1934. Budova byla od povodní v roce 2002 v kritickém stavu. Letos město na odstranění stavby získalo peníze od ministerstva pro místní rozvoj, a práce tak mohly začít.

Dotace na bourání zchátralých budov se stát rozhodl poskytovat nově od letošního roku. Chce tím nastartovat proměnu zanedbaných lokalit, ve kterých se nacházejí dlouhodobě nevyužívané stavby. Celkem pro letošní rok vyhradil na demolice 100 milionů korun. O dotaci se přihlásily desítky obcí a měst. "K podpoře bylo v letošním roce doporučeno celkem 27 žádostí o dotace ve výši téměř 69 milionů korun," říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Z uvedené částky poputuje nejvíce do Ústeckého kraje, kde stát podpoří sedm demoličních akcí. Největší bude bourání dvou bloků na sídlišti v Chánově. Na to ministerstvo poskytne dotaci ve výši pět milionů korun, dalších 10,5 milionu pak doplatí město Most.

Peníze dále míří především do Karlovarského, Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje. Největší města − Praha, Brno, Ostrava či Plzeň − na seznamu nejsou vůbec. O podporu ani jedno ze zmíněných měst nepožádalo.

Přestože se letos ze 100 milionů korun, které stát na podporu bourání budov vyhradil, podaří vyčerpat jen necelých 69 milionů, obce ani města o zbylé peníze nepřijdou. "Nevyužité prostředky z tohoto roku budou převedeny do roku 2017. Předpokládáme nárůst počtu žádostí s ohledem na fakt, že obce budou na tuto výzvu již lépe připravené," vysvětluje Vároši.

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že bude dotace poskytovat ještě minimálně následující dva roky. Celkem chce takto poskytnout 300 milionů. Další výzvu pro podávání žádostí o dotace pro rok 2017 plánuje vyhlásit ještě v říjnu. Aby na ně mohly obce a města dosáhnout, musí mít připravený plán dalšího využití místa. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové by na odstranění objektu měla vždy navázat obnova prostor, a to třeba formou výstavby parku, sportovního areálu či školského zařízení.

Zmiňované Kralupy nad Vltavou například na místě hotelu Praha vytvoří parkoviště a prostranství, na které umístí stromy a další zeleň. Poblíž pozemku pak vybudují zcela novou městskou třídu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru