Martina Třísková z Ostravy studuje politickou a kulturní geografii, na konci prázdnin ale na druhé straně republiky věší chmelové šlahouny na česací stroj. Letos už potřetí. "Rodiče nám o chmelových brigádách vyprávěli, tak jsme si řekli, že to musíme alespoň jednou vyzkoušet. Je to dost namáhavé, ale je tu skvělá parta a zábava, tak jezdíme pravidelně," vypráví studentka v rachotu česacího stroje.

Zájem o "retro" brigády, které starší generace zažila jako povinné, v posledních třech letech stoupá, stejně jako poptávka po českém chmelu. Letos se studenti nadřou. Úroda je dobrá, šišky jsou poměrně velké, a práce s nimi je tak složitější. Větší námahu ale vyváží lepší příjem − čím bohatší sklizeň, tím více si studenti vydělají. Obvykle kolem 12 tisíc zhruba za tři týdny práce. Letos má být sklizeň delší, ti nejlepší si tak mohou přivézt až dvacet tisíc.

V článku se dále dozvíte

  • Poptávka po českém chmelu ve světě prudce stoupá, zemědělci rozšiřují pole a se sklizní pomáhá čím dál víc studentů.
  • Částečně se tak vrací tradice chmelových brigád, které byly za minulého režimu povinné.
  • Dnes však studenti jezdí za slušným výdělkem dobrovolně, kvůli dobré partě a zábavě, i když podmínky jsou stále trochu "retro".

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.