O zastropování odchodu do důchodu na 65 letech platí jediné: jde o vnitřní klid pro ty, kteří nyní vědí, kdy budou moci odejít na "zasloužený" odpočinek. Protože rozhodnutí vlády ve skutečnosti neříká nic o tom, že tato hranice bude setrvalá, ani o tom, kolik − třeba v poměru k průměrnému platu − budoucí důchodci dostanou na penzi.

Česká republika stále trvá na penzích z průběžného systému. Pokus, a žádné jiné slovo se k penzijní reformě připravené bývalou vládou Petra Nečase skutečně nehodí, s fondovým systémem skončil. Do nové penzijní reformy se po tomto fiasku nikdo hnát nebude. Navíc prosadit dodatečný polosoukromý pilíř penzijního systému, který bude závislý na odvodech jednotlivců, je v současné době nízkých úrokových sazeb prakticky nemožné. Stačí se podívat na již existující fondy, se závazkem takzvané kladné nuly, které mají obrovský problém "uskladnit" peníze tam, kde minimálně neztrácejí na hodnotě. Představa setrvalého zhodnocení v bezpečných aktivech je aktuálně nereálná.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru