Večírky se vyplatí nepodceňovat. Na jednom z nich se tehdejší předseda poroty festivalu v Cannes, britský herec Tim Roth, zeptal mexického režiséra Michela Franka, jemuž před chvílí udělil hlavní cenu, co chystá. A když zjistil, že Franco chce točit drama o zdravotní sestře, Roth mu řekl, ať roli přepíše.

"Když mi Tim navrhl, ať scénář předělám pro mužskou postavu a že mi v něm bude hrát, došlo mi, že to bude mnohem zajímavější," říká v rozhovoru pro HN režisér, který vloni v Cannes získal cenu za scénář. Pozítří jeho film Chronic vstoupí do českých kin.

Mnohem složitější než změna protagonisty bylo převedení děje z Mexika do USA. "Společensky tam věci fungují odlišně. Například zápletka týkající se obvinění ze sexuálního obtěžování by se v Mexiku odehrála jinak. I právní důsledky by byly rozdílné," říká Franco, který svůj film vystavěl jako strohý, realistický portrét tragického hrdiny, jenž je až příliš posedlý péčí o své nemohoucí pacienty.

"Chtěl jsem, aby diváci pocítili, že sledují něco blízkého skutečnému životu."

Tim Roth, známý expresivním herectvím ze snímků Pulp Fiction či Osm hrozných Quentina Tarantina, se do role položil. Hraje emotivně, fyzicky a přitom nenápadně. "Pro tuhle roli se musel zbavit Tima Rotha, stal se zdravotní sestrou. To je nejtěžší druh herectví," poznamenává režisér, který se prý s hercem během příprav sblížil.

"Hovořili jsme o roli dlouhé hodiny u něj doma v Los Angeles či po telefonu. Poté jsem napsal první verzi scénáře," přibližuje vznik filmu Franco. "Můj produkční partner mi říkal: 'Musíš být trpělivý, hollywoodští herci běžně odpoví za dva týdny.' Tim zavolal přesně dvě hodiny poté, co jsem odeslal e-mail se scénářem."

Film

Chronic
Scénář a režie: Michel Franco
Film Europe, česká distribuční premiéra: 8. září

Rotha role natolik pohltila, že prošel takřka kompletním výcvikem na ošetřovatele. "A mnoho z nápadů, na které během něj přišel, jsem zapracoval do scénáře," vzpomíná Franco, kterého ke snímku inspirovala zdravotní sestra, jež se starala o jeho babičku. "Nebyla vysloveně divná, ale ani milá, měla v sobě něco depresivního. Hovořil jsem s ní o tom, jaké změny na člověku zanechá, když tuto práci dělá dvacet let."

Film Chronic stojí na výkonu Tima Rotha, do jehož hrdiny divák proniká jen pozvolna. A brzy zjistí, že navzdory obětavé péči o pacienty je na něm něco divného, možná až děsivého.

"Ve filmech jsou sestry často andělé, nebo naopak zlé osoby, které zneužívají bezmoc svých pacientů. Můj hrdina je velmi obětavý, ale pohybuje se v šedé zóně. Sám jako divák nemám rád, když mi film říká: 'Tenhle je hodný a tenhle zlý.' Život takhle nefunguje," přibližuje téma snímku režisér.

"Ty nejlepší filmy se podle mě týkají věcí, které nelze naplno pochopit," domnívá se Franco, jehož nejnovější snímek je sebevědomým důkazem tohoto tvrzení. "Smrt je v jistém smyslu tabu, ale přitom je to neoddělitelná součást života. Když chcete porozumět životu, je třeba porozumět i smrti."