Kdo to nestihl v roce 1347, ten se mohl jít včera podívat do svatovítské katedrály, kdysi Spytihněvovy baziliky svatého Víta, na korunovaci Karla IV. za českého krále. Program byl co nejvěrnější, historici z Ústavu dějin křesťanského umění a odborníci z Ústavu dějin umění Akademie věd se inspirovali rukopisem Řád korunovace českého krále, který pro svou vlastní korunovaci nechal sepsat sám Otec vlasti. Atmosféře odpovídala i vystoupení kejklířů, rytířský turnaj a dobové oděvy. Jediný, kdo chyběl, byl skutečný Otec vlasti, Karel IV. Vzhledem ke zjitřené domácí i evropské politické atmosféře by ho možná Česko potřebovalo stejně nutně, jako když korunovace jela "naostro".

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru