Ročně se na světě nakazí HIV kolem dvou milionů lidí, celkem jich už je na 40 milionů. S tím, jak přibývá nemocných a zároveň se rozšiřuje dostupnost léků, které jsou proti tomuto viru účinné, výrazně stoupají i příjmy nejbohatšího českého vědeckého pracoviště, pražského Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Příjmy z patentů Antonína Holého, který by tento týden oslavil 80. na­rozeniny, letos zřejmě překonají tři miliardy korun. Loni se k této hranici výrazně přiblížily, za rok 2015 vykázal ústav tržby 2,98 mi­liardy a zisk 1,66 miliardy, což je meziroční nárůst o 25 procent. Před 10 lety byly licence pětinové.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pražský Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd za loňský rok utržil na licencích z patentů Antonína Holého téměř tři miliardy.
  • Letošní příjmy tuto částku podle všeho překonají. Klíčovým byznysovým spojencem pražských vědců je americká farmaceutická firma Gilead Sciences, která patenty nakoupila.
  • Od května příštího roku příjmy klesnou, skončí ochrana těch nejvýnosnějších medikamentů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.