V květnu 2012 po vynuceném odchodu z Elysejského paláce Nicolas Sarkozy tvrdil, že má politiky dost. Nikdo mu to ale příliš nevěřil. Právem. Sarkozy je zpět a letos vyrazil do otevřeného boje. Vyhlásil, že se bude ucházet o prezidentskou kandidaturu v podzimních primárkách tradiční pravice nyní fungující pod názvem Republikáni. A vydal novou knihu s titulem Vše pro Francii.

Obojí bylo nevyhnutelné. Zaprvé, byl to Sarkozy, kdo myšlenku primárek, ve Francii stále ještě ne zcela zavedenou, ve své straně prosazoval s vyhlídkou, že s podporou členské základny zdolá případné intriky konkurentů. Zadruhé, politik, který je schopen napsat či alespoň pod svým jménem vydat souvislý text o několika stovkách stran, se v Česku nevyskytuje ani ve chráněných krajinných oblastech, ale ve Francii je literární talent pokládán za nezbytnou součást politické výbavy. Francois Mitterrand napsal dvacet knih. A i Francois Hollande si na minulou prezidentskou volební kampaň nachystal titul Změnit osud, který ovšem při jeho výsledcích zní spíše ironicky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru