Matka Tereza tvrdila, že nikdy nevstoupí do nebe. "Budu leda na Zemi svítit těm, kteří jsou v temnotách," vyjádřila jednou pochyby o své víře. Jenže v neděli dopoledne se ve Vatikánu rozezněly zvony. A při slavnostní mši byla matka Tereza, celosvětová ikona lásky k trpícím a opuštěným, uvedena papežem Františkem do společenství svatých.

Matka Tereza zemřela v roce 1997. To, že zápasila se svou vírou, vyšlo najevo 10 let po její smrti. Přitom celý život zasvětila Bohu a věnovala se obětavé pomoci lidem páchnoucím a hynoucím ve špíně, samotě a zoufalství. Tedy tomu, čehož byla úžasně jednoduchým a inspirujícím symbolem, takže už brzy byla považována za žijící světici.

Pouze její spirituální vůdci a patrně i zpovědníci věděli, že se potýkala s hlubokými pochybnostmi ohledně Boží existence, že postrádala Boží blízkost, že jí zkrátka chyběl Ježíš. Prožívala muka, jimiž si ve dvou tisíciletích prošla řada křesťanských mystiků. Muka, jež však rezonují s dnešní dobou, kdy lidé často zápolí s tím, jak jim Bůh připadá příliš odtažitý, lhostejný a neuchopitelný na to, aby v něj mohli věřit.

"Volám, toužím, chci jej, ale nikdo mi neodpovídá. Když vysílám svoje myšlenky k nebesům, narážím na tak přesvědčivé prázdno, že se myšlenky vrací zpět jako ostré nože a jen propichují moji duši.

Láska, to slovo, neznamená nic. Říkají mi, že Bůh žije ve mně, jenže já ve skutečnosti všude narážím jen na temno, chlad a prázdno, a to vše v tak velké míře, že moje duše zůstává nedotčená," napsala jednomu knězi v roce 1957.

Tehdy se o matce Tereze ještě vesměs nevědělo, ale její úsilí trávit hodiny v modlitbě a pak chodit do nejhorších slumů v Kalkatě a neúnavně nabízet zbědovancům pomoc už mělo pevné obrysy v podobě řeholní kongregace Misionářek milosrdenství.

Jí založený a vedený řád funguje od roku 1950, kdy získal od Vatikánu schválení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru