Rozhodnutí, zda financovat podnikání vlastním, nebo cizím kapitálem, vždy závisí na více okolnostech. Pokud jste malý podnikatel bez byznysové historie, může se stát, že vám nikdo cizí kapitál neposkytne. Vlastní kapitál je ale vhodnější také pro financování investic s vysokou mírou rizika či nízkou likviditou − například aktivity v oblasti výzkumu a vývoje. Výhodou vlastního kapitálu je větší komfort pro vedení firmy − společnost nemá stanoven žádný termín splatnosti a nemusí hradit povinné pravidelné platby.

Nevýhody financování pouze vlastním kapitálem jsou dvě. Váže prostředky, které pak nelze použít na jiný (i výnosnější) účel. Druhou nevýhodou jsou vyšší náklady v porovnání s cizím kapitálem. Pokud vlastník poskytuje firmě svůj kapitál, nese vyšší riziko a očekává, že jeho odměnou bude vyšší podíl na zisku vyplácený společností. Náklady na vlastní kapitál by se měly nejčastěji pohybovat mezi 10 a 25 procenty výnosu firmy dle specifik oboru a konkrétní společnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.