Nejdřív státní tisková agentura UZA oznámila, že je uzbecký prezident Islam Karimov "stacionárně léčen" a k uzdravení potřebuje "jistý čas". O den později už jeho dcera Lola na sociální síti potvrdila, že prezidenta postihlo krvácení do mozku, ale jeho stav je stabilizovaný.

Zprávy vyvolaly spekulace, kdo by 78letého vládce mohl nahradit a jaký vliv by jeho odchod mohl mít na celou Střední Asii.

Karimov vládne Uzbekistánu tvrdou rukou už od roku 1989, kdy zemi řídil jako generální tajemník místní komunistické strany. V roce 1991 byl zvolen prvním prezidentem nezávislého státu. "Politickou opozici trpěl jen velmi krátce. Jeho protivníci z prvních let buď nejsou naživu, nebo žijí v emigraci," říká moskevský odborník na Střední Asii Arkadij Dubnov.

Týká se to i Karimovova soupeře z prvních voleb Mohamada Soliha, který tehdy oficiálně získal 13 procent hlasů. Od roku 1993 žije v Evropě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.