Poprvé jsem se v křesle nabitého městského divadla v Chelmsfordu v hrabství Essex začal ošívat v okamžiku, kdy místní labouristický předák a moderátor volebního mítinku Jeremyho Corbyna nazval všechny přítomné "comrades", tedy soudruhy… Spolu s loňským rokem to bylo čtvrté setkání bělovlasého levičáka s příznivci, které jsem na vlastní kůži zažil. Atmosféra byla všude soudružská, což nemá být pejorativní označení, nýbrž pokus o popsání lidové blízkosti mezi publikem a 67letým vrcholovým politikem, která je na britské poměry zcela mimořádná.

Jeremy Corbyn se obejde bez fanfár, dramatického hudebního doprovodu, záře reflektorů i afektovaných moderátorů. Prostě se najednou odněkud zjeví a sedne si ke stolu. Dlouholetý poslanec Dolní sněmovny za londýnskou čtvrť Islington, kde moje děti chodí do České školy bez hranic, je v současné době předsedou de facto dvou Labour Party. Na úrovni členské základny je jeho pozice neotřesitelná a obliba hlavně mezi mladými lidmi zcela mimořádná. Od okamžiku, kdy labouristé vedení Edem Milibandem dostali loni v květnu na frak v parlamentních volbách, stoupl počet členů obsahově skomírající strany ze 190 000 na více než půl milionu. I proto nemá autor těchto řádek pochyb o tom, že Corbyn po 12 měsících od svého senzačního zvolení málo známého vyzyvatele Owena Smithe porazí.

V článku se dále dozvíte

  • Jeremy Corbyn, dlouholetý poslanec Dolní sněmovny, je v současné době předsedou de facto dvou Labour Party. Na úrovni členské základny je jeho pozice neotřesitelná a obliba hlavně mezi mladými lidmi zcela mimořádná. Ve druhé" Labour Party, politicko-parlamentní, nemá Corbyn podporu.
  • Corbynovo působení je krajně nešťastné z hlediska toho, že Labour Party pod jeho vedením nepředstavuje funkční parlamentní opozici.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.