Do hlavní role v Evropě se dostává dav. Či lépe řečeno: Řada politiků a veřejných intelektuálů se ho do hlavní role snaží obsadit. Vykreslují souboj, který se má odehrát mezi "sebestřednými a nezodpovědnými" elitami a lidovou masou, v níž je podle nich ukryta jakási vyšší moudrost.

U nás jsou reprezentanty tohoto myšlenkového směru především Václav Klaus a Petr Robejšek. Jejich motivace je znepokojivou otázkou − zvláště když víme, jaká byla role lidových mas popouzených proti "elitám" v nedávné minulosti. Pokus o odpověď na závěr přijde, ale nejprve stojí za to se blíže podívat na jejich myšlenkové postupy, které koneckonců o motivaci také leccos naznačují.

Nejcharakterističtější je, že adorace davu je spojena s řadou intelektuálních faulů. Nejlépe je to vidět na myšlení Václava Klause. Ten se v nedávném vystoupení na mítinku Alternativy pro Německo dovolával španělského filozofa Josého Ortegy y Gasseta a jeho slavného díla Vzpoura davů.

Právě davové povstání proti elitám je podle Klause potřeba, aby Evropa "byla zachráněna". Jenže potíž je v tom, že Ortega y Gasset uvažoval ve dvacátých a třicátých letech 20. století o davu přesně v opačném smyslu, než nyní Klaus. Považoval davovost nikoliv za naději, ale za hrozbu, dokonce za projev "naprosté demoralizace lidstva".

Kdyby slyšel, že současný dav, v mnohých ohledech podobný tomu, který analyzoval, má provést nějakou revoluci, zřejmě by se obrátil v hrobě.

Davový člověk dnes

Situace samozřejmě není stejná jako ve dvacátých letech minulého století, ale číst Ortegu y Gasseta pořádně se v každém případě vyplatí. Je pak hned zřejmé, s čím si vlastně Václav Klaus a spol. hrají. Hlavní charakteristikou davu, či lépe řečeno davového člověka, je podle Ortegy y Gasseta sebevědomá omezenost.

"Dříve měl dav za to, že menšiny politiků přes všechny nedostatky a chyby rozumějí veřejným otázkám trochu víc než on sám. Nyní si naopak dav myslí, že má právo vnutit a učinit zákonem své hospodské rozumy," napsal španělský filozof před 84 lety. Dnes jako by se situace podivuhodně opakovala.

Přitakání davu není podle Ortegy y Gasseta ničím pozitivním, nejde o žádné vítězství demokracie. Naopak vede k jakési hyperdemokracii, kde se postupně přestávají uznávat liberální principy ochrany menšin, normy, brzdy, pojistky, mechanismy parlamentarismu. Analogie k dnešku je zjevná. Dav chce rychlé řešení složitých problémů, má sklon, slovy Ortegy y Gasseta, "jednat přímo, bez zákona, vnucovat svá přání". A někteří intelektuálové a politici mu jdou vstříc, potlačujíce prvky liberalismu, který stojí ze všeho nejvíc na ohledu k jinakosti.

Tu jeden přijde s návrhem na zákaz celého jednoho náboženství, tu druhý vystoupí s tím, že by se měla ukončit spolupráce v rámci Evropské unie. Nastává soumrak ohledu k druhým. Přestává se rozlišovat mezi potřebnými a nebezpečnými, nepřátelé jsou rázem všude. Ideál davu se zvolna naplňuje: "Dav si nepřeje soužití s ničím, co k němu nepatří. Na smrt nenávidí všechno, co není davem," píše Ortega y Gasset. Docela z toho mrazí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru