Do hlavní role v Evropě se dostává dav. Či lépe řečeno: Řada politiků a veřejných intelektuálů se ho do hlavní role snaží obsadit. Vykreslují souboj, který se má odehrát mezi "sebestřednými a nezodpovědnými" elitami a lidovou masou, v níž je podle nich ukryta jakási vyšší moudrost.

U nás jsou reprezentanty tohoto myšlenkového směru především Václav Klaus a Petr Robejšek. Jejich motivace je znepokojivou otázkou − zvláště když víme, jaká byla role lidových mas popouzených proti "elitám" v nedávné minulosti. Pokus o odpověď na závěr přijde, ale nejprve stojí za to se blíže podívat na jejich myšlenkové postupy, které koneckonců o motivaci také leccos naznačují.

Nejcharakterističtější je, že adorace davu je spojena s řadou intelektuálních faulů. Nejlépe je to vidět na myšlení Václava Klause. Ten se v nedávném vystoupení na mítinku Alternativy pro Německo dovolával španělského filozofa Josého Ortegy y Gasseta a jeho slavného díla Vzpoura davů.

Právě davové povstání proti elitám je podle Klause potřeba, aby Evropa "byla zachráněna". Jenže potíž je v tom, že Ortega y Gasset uvažoval ve dvacátých a třicátých letech 20. století o davu přesně v opačném smyslu, než nyní Klaus. Považoval davovost nikoliv za naději, ale za hrozbu, dokonce za projev "naprosté demoralizace lidstva".

Kdyby slyšel, že současný dav, v mnohých ohledech podobný tomu, který analyzoval, má provést nějakou revoluci, zřejmě by se obrátil v hrobě.

Davový člověk dnes

Situace samozřejmě není stejná jako ve dvacátých letech minulého století, ale číst Ortegu y Gasseta pořádně se v každém případě vyplatí. Je pak hned zřejmé, s čím si vlastně Václav Klaus a spol. hrají. Hlavní charakteristikou davu, či lépe řečeno davového člověka, je podle Ortegy y Gasseta sebevědomá omezenost.

"Dříve měl dav za to, že menšiny politiků přes všechny nedostatky a chyby rozumějí veřejným otázkám trochu víc než on sám. Nyní si naopak dav myslí, že má právo vnutit a učinit zákonem své hospodské rozumy," napsal španělský filozof před 84 lety. Dnes jako by se situace podivuhodně opakovala.

Přitakání davu není podle Ortegy y Gasseta ničím pozitivním, nejde o žádné vítězství demokracie. Naopak vede k jakési hyperdemokracii, kde se postupně přestávají uznávat liberální principy ochrany menšin, normy, brzdy, pojistky, mechanismy parlamentarismu. Analogie k dnešku je zjevná. Dav chce rychlé řešení složitých problémů, má sklon, slovy Ortegy y Gasseta, "jednat přímo, bez zákona, vnucovat svá přání". A někteří intelektuálové a politici mu jdou vstříc, potlačujíce prvky liberalismu, který stojí ze všeho nejvíc na ohledu k jinakosti.

Tu jeden přijde s návrhem na zákaz celého jednoho náboženství, tu druhý vystoupí s tím, že by se měla ukončit spolupráce v rámci Evropské unie. Nastává soumrak ohledu k druhým. Přestává se rozlišovat mezi potřebnými a nebezpečnými, nepřátelé jsou rázem všude. Ideál davu se zvolna naplňuje: "Dav si nepřeje soužití s ničím, co k němu nepatří. Na smrt nenávidí všechno, co není davem," píše Ortega y Gasset. Docela z toho mrazí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru