Představte si, že by stát řekl: Každému občanovi budeme vyplácet 15 tisíc korun měsíčně, kdo chce, ať dál pracuje a bude mít víc, kdo nechce, ať zůstane v posteli. Ano, každému, mně, vám, vaší babičce, vašemu nezaměstnanému sousedovi, matce na mateřské, vašemu šéfovi v práci − všem. Zároveň se zruší všechny další dávky, podpory, důchody a papíry a úřady s nimi spojené. Nesmysl? Ne. Zkouší to teď ve Spojených státech a nejnověji ve Finsku.

V Americe si to vzal za úkol majitel Y Combinatoru Sam Altman, který pomohl vyrůst třeba Airbnb. Základní nepodmíněný příjem vyzkouší v Oaklandu v Kalifornii na zhruba stovce lidí. Budou jim vyplácet jeden až dva tisíce dolarů každý měsíc a zkoumat, jak to ovlivní jejich život. Podobně ve Finsku Juha Sipilä, milionář protřelý byznysem a současný premiér, zavelel, že od roku 2017 se v zemi rozjede podobný projekt: 560 eur měsíčně pro dva tisíce náhodně vybraných lidí v produktivním věku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru