Na všech zprávách o růstu mezd jsou doopravdy pozoruhodné dvě věci. Za prvé se mluví o zvýšení ve stovkách až tisícovkách korun, v ojedinělých případech o růstu v procentech za dva tři roky, nikoliv o konkrétním údaji, který by šel přepočítat na hodinovou mzdu. A za druhé že se jako ukázka mzdy pokaždé představuje něco typu "zaměstnanci si mohou přijít až na …", tedy maximum, které člověk může dostat, když dělá o víkendech, po nocích a pokud možno kdykoliv přesčas. Žádná firma neřekne, kolik korun nabízí coby základní plat.

Paradoxní je už to, že se vlastně nikdo nedokáže shodnout na tom, jak se doopravdy v Česku vyvíjejí mzdy. Podle nedávno zveřejněných čísel mezinárodní odborové centrály Trades Union Congress reálné platy v letech 2007 až 2015 stouply celkem jen o 1,1 procenta, což je v Evropě skoro nejméně. Tento výzkum ovšem okamžitě zpochybnila česká poradenská společnost Trexima, která spočítala růst platů ve stejném období na reálných 7,7 procenta. S tímto výpočtem paradoxně souhlasí i české odbory. Pak je tady ale údaj Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, který pracuje s průměrnou cenou práce za hodinu a z něhož vyplývá, že za stejnou dobu platy v Česku reálně rostly o nulu. Což znamená, že se Česko dostalo mezi země s nejpomaleji rostoucími reálnými hodinovými mzdami v celé OECD. A když přepočteme české platy na eura, tak jsou dodnes nižší než v roce 2012.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru