Když se před dvaceti lety pekla společná česko-německá deklarace, málokdo si představil, že roku 2016 už nebude minulost vzájemné vztahy tížit. Sudetoněmecký strašák se vytratil natolik, že veřejnost nijak neznervóznilo, když se do Prahy − ještě za premiéra Petra Nečase − vypravil předseda zemské vlády z Bavorska. Žádné davy nevyskočily na nohy ani letos, když se na pravidelný sněm Sudetoněmeckého krajanského sdružení se zdravicí dostavil ministr kultury Daniel Herman.

Jen tento posun by byl dobrým důvodem, aby návštěva kancléřky Angely Merkelové v Praze proběhla v poklidu. Ale počet demonstrací, ať jejích stoupenců či odpůrců, nahlášených předem napověděl, že tak jednoduché to nebude. Odlišnost je cítit i v pojmenování sporného bodu. Zatímco Češi spíše používají termín migranti, Němci raději mluví o žadatelích o azyl. Leckdo si všiml, že rozdíly se projevovaly ještě dříve, než loni v září kancléřka oznámila otevření německých hranic pro žadatele o azyl, kteří se několik měsíců hrnuli do Evropy přes Balkán, aniž by je někdo od Řecka až po Maďarsko dokázal anebo někdy vůbec jen zkoušel zastavit. Málokdo však zaznamenal, že dnes už rozdíly nejsou tak velké jako před rokem, protože například na ochraně vnějších hranic unie nebo Schengenu panuje shoda. A už vůbec se nemluví například o statistikách hlasování osmadvaceti členů Evropské unie, z nichž je zřejmé, že většinou se zástupci Prahy a Berlína spolu s dalšími shodnou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru