Na začátku prázdnin Evropská komise řešila, zda pokutovat Španělsko a Portugalsko za příliš vysoký schodek rozpočtu. Eurostat v červenci uvedl, že se Španělsko zařadilo k zemím, jejichž dluh přesahuje 100 procent HDP. Výnosy španělských státních dluhopisů až do tříleté splatnosti se přesto překlopily do záporných hodnot. Věřitelé tedy platí vládě za to, že si mohou koupit její dluhopisy.

Výnosy státních dluhopisů tak postrádají jakoukoliv souvislost se stavem veřejných financí. Hlavní příčinou je politika ECB, která už rok a čtvrt vykupuje státní dluhopisy, čímž snižuje jejich výnosy. Šéf ECB Mario Draghi si opakovaně stěžuje, že vlády neprovádí strukturální reformy. Paradoxně je ale jedním z prvních viníků.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru