Přípravy na příjezd německé kancléřky Angely Merkelové do České republiky připomínaly variaci slavné Gogolovy hry Revizor. Vypadalo to, jako když se v malé gubernii chystají na příjezd nejmocnější ženy světa (ve všemožných anketách tohoto typu nemá Merkelová už několik let konkurenci), a všichni − významní i nevýznamní − musí vyjádřit svůj názor, sympatie či postoj. Připravit se na to, co všechno je třeba konečně nahlas říct, jak důrazně se přihlásit o svá práva, případně ostře protestovat, vymezit se, hlasitě vyjádřit nesouhlas.

Myslíme evropsky, jednáme česky

Angela Merkelová se podobně jako fiktivní revizor Chlestakov v Gogolově hře stává klíčovou figurou sebeidentifikace obce, tentokrát té české: řekněte mi, jak se stavíte k Merkelové a její politice, a já vám řeknu, kdo jste. Politicky i občansky − vlastenec, populista, extremista, antimuslimský šílenec, Evropan, slaboch…

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru