Vedení Hospodářské komory chce zamezit schválení nového zákoníku práce v takové podobě, v jaké jej připravuje česká vláda. Podle zástupců komory změny nevedou ke zjednodušení administrativy ani k flexibilitě pracovního trhu. Naopak prý zaměstnají podnikatele nesmyslnými úkony a znemožní pružné přijímání nebo propouštění zaměstnanců.

"Nejsme asociální, chceme, aby zaměstnancům rostly mzdy a životní úroveň. Tohle nový návrh neřeší, to zásadní v něm chybí. I Francie pracuje na pružnějším pracovním trhu, byť se to nelíbí odborům. Budeme apelovat na poslance, aby tento návrh neschválili," řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Na základě novely, kterou ve středu projednává vláda, by od roku 2018 měla začít platit pravidla výpočtu délky dovolené nově na základě týdenní pracovní doby. Další novinky v pracovněprávních vztazích by měly vejít v platnost už v dubnu příštího roku, například pravidla pro práci z domu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Komoře se nelíbí, jaká nová pravidla návrh zákoníku v této oblasti přináší. Práce z domova přitom umožňuje zaměstnávání problematických skupin, jako jsou matky na mateřské nebo důchodci. "Tam se dostala ustanovení, která to komplikují, my se chceme naopak se zaměstnanci domluvit a říct jim: 'Jestli chcete, můžete pracovat z domova.' Navrhované restrikce jsou však velmi vážné," řekla viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom nedávno svůj plán na regulaci home office zmírnilo. Například nárok na proplácení nákladů za telefon či internet budou mít lidé pouze v případě, že z domova pracují pravidelně a delší dobu. Zaměstnavatelům vyšlo ministerstvo vstříc už v květnu, když do návrhu novely doplnilo, že náklady na práci z domova budou moci firmy proplácet i paušálně.

Novela už dříve vyvolala střet mezi odbory a zaměstnavateli kvůli požadavku uzákonění pětitýdenní dovolené či zrušení neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Nakonec dostanou zákonodárci normu bez těchto kontroverzních návrhů. Vypuštěny byly také další problematické body, které se týkaly úpravy pracovní doby, změny pracovního poměru či noční práce.

Novela nicméně podle komory nejenže nesnižuje administrativní zátěž zaměstnavatelů, ale naopak ji zvyšuje. Zaměstnavatelé potřebují trávit čas sháněním zakázek, a ne tím, že budou sledovat pracovní dobu nebo kontrolovat, zda zaměstnanec při práci z domova dodržuje přestávky, dodala Pálková.

Komoře vadí i vyšší pokuty

Koncepční novela zákoníku práce by se podle komory také neměla vyhýbat tématům, jako je možnost v mezních situacích ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, výraznější diferenciace odstupného nebo podstatné snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů při vedení personální agendy.

Problematická je podle komory i doprovodná novela zákona o inspekci práce, která zásadně navyšuje pokuty za některé správní delikty. Například by nově bylo možné udělit pokuty až do jednoho milionu korun za porušení povinnosti vydat výplatní pásku. I to je pro komoru neakceptovatelné. Novelizace se prý navíc zcela nelogicky děje bez transpozice evropského práva.