Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý odstoupil z čela hlavní pravicové strany Republikánů, aby se mohl věnovat kampani k získání dalšího pětiletého prezidentského mandátu ve volbách na jaře 2017, uvádí francouzská média. Odhodlání kandidovat Sarkozy oznámil v pondělí a kampaň zahájí ve středu vydáním knihy Tout pour la France (Vše pro Francii), která přibližuje jeho politické cíle.

Novým předsedou Republikánů se stal dosavadní Sarkozyho zástupce Laurent Wauquiez. Odchod z čela strany kvůli vedení kampaně si vyžadují její stanovy. Strana vznikla v roce 2014 z hnutí UMP, které velmi oslabila Sarkozyho prohra v prezidentských volbách v roce 2012. Tehdy ho porazil současný socialistický prezident François Hollande, který ale podle průzkumů má u voličů osm měsíců před novým hlasováním velmi malou podporu.

Sarkozy, který v úterý poprvé navštívil prostory, v nichž zřídil sídlo své kampaně v centru Paříže, vystoupí ve čtvrtek v Châteaurenard na jihu Francie na prvním předvolebním shromáždění. Očekává se, že se, jak již dříve řekl a také uvedl ve své knize, zaměří na republikánské hodnoty a bezpečnost Francie, která čelí teroristickým hrozbám. Kromě jiného slibuje omezit v zemi přistěhovalectví.

O účast ve volbách bude 61letý Sarkozy usilovat v listopadových primárkách, do kterých se přihlásilo celkem 13 pravicových osobností. Jeho hlavním konkurentem je 71letý dlouholetý starosta Bordeaux a bývalý premiér Alain Juppé, kterého dosavadní průzkumy označují za favorita. V primárkách, které budou pro hlavní pravicovou stranu ve Francii první v historii, budou rozhodovat hlasy nejen příznivců Republikánů (LR), ale i dalších středopravicových a pravicových stran v celé zemi.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Také kandidát hlavní levicové formace, Socialistické strany (PS), vzejde z primárek, které se plánují na leden 2017. Oslabený Hollande oznámí až v prosinci, zda se jich zúčastní, nebo zda podpoří jiného kandidáta. Kdo všechno hodlá usilovat o kandidaturu za PS, zatím není jasné. Podle médií by se horkým favoritem mohl stát 53letý představitel levicového křídla socialistů Arnaud Montebourg. "Je třeba přehodnotit evropský projekt, protože jeho současná podoba je nedemokratická," řekl nedávno tento bývalý oblíbený ministr a kritik liberalismu.

Ze tří stran, které získávaly při hlasování v posledních letech nejvíce voličů, je tak zatím jistá jen kandidatura šéfky krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penové. Dosavadní průzkumy jí předvídají vítězství v prvním kole. Druhé, rozhodující kolo by podle komentářů prohrála jen kvůli tomu, že by pro jejího rivala hlasovali i voliči stran, jejichž kandidát nepostoupil z prvního kola. To se již stalo v roce 2002, kdy se do druhého kola dostal její otec a tehdejší šéf FN Jean-Marie Le Pen. Porazil ho nakonec pravicový kandidát Jacques Chirac, kterého v silné "antikampani" podpořili i levicoví voliči.

Dvoukolové prezidentské volby ve Francii se plánují na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby. V nich se především očekává další posílení FN.