Ve čtvrtek zamíří do Prahy německá kancléřka Angela Merkelová. Představitelka klíčového obchodního partnera navštíví Česko po čtyřech letech. Setká se s premiérem i prezidentem a pokusí se svým pověstným šarmem a vyjednávacími schopnostmi vylepšit vzájemné vztahy, které loni na podzim nečekaně silně zhoršila uprchlická krize.

Podle experta na Německo Vladimíra Handla z Ústavu mezinárodních vztahů krize jasně ukázala, jak moc odlišná je česká a německá politická kultura. "Jde především o vyjádření některých čelných představitelů české politiky, od prezidenta Miloše Zemana přes ministra financí Andreje Babiše k dalším. Ti zaujali čistě defenzivní, odmítavou pozici. Navíc obviňují německou politiku a kancléřku Angelu Merkelovou, že všechno zavinila, a že by proto měla uprchlickou krizi řešit sama," říká Handl. Upozorňuje, že tak se v Německu chovají pouze krajně pravicové hnutí Pegida nebo Alternativa pro Německo. Berlín se podle něj ale už dávno naučil odlišovat vystupování českého prezidenta od vlády. Že jde o různé směry, pochopil už za dob Václava Klause, kdy byla prezidentská politika zejména v oblasti evropské integrace a ve vztahu k Rusku jiná než ta vládní.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.