Přes Středozemní moře do Itálie přeplulo letos v prvním pololetí 70 tisíc uprchlíků. Při pokusu doplout do Evropy jich 2900 zemřelo, což je o 37 procent víc než ve stejném období loňského roku. V úterý to podle agentury AP v Berlíně oznámili zástupci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

"Co se týká počtu překonání (Středozemního moře), čísla se výrazným způsobem nezvýšila, ale riziko smrti zůstává velké a roste," řekl šéf berlínského úřadu IOM Frank Laczko. Podle něj byla středomořská cesta vždy nejnebezpečnějším způsobem cesty do Evropy, protože vyžaduje dlouhou plavbu a převaděči k dopravě běženců často využívají nekvalitní lodě, které navíc přeplňují.

Zatímco ve Středozemním moři je počet uprchlíků stále vysoký, v Egejském moři se podle IOM prudce propadl. Zatímco loni se z Turecka na řecké ostrovy přeplavilo 885 tisíc lidí, od březnového uzavření dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů se počet příchozích snížil o 98 procent.

Celkem za první pololetí připlulo do Řecka 154 tisíc migrantů, ale téměř všichni v prvních třech měsících roku. V Egejském moři letos v prvním pololetí zemřelo 376 uprchlíků, v dubnu to však bylo jen 10 a v květnu a v červnu nikdo, uvedla IOM.

Podle Laczka nemá IOM žádné informace o tom, že by dohoda mezi EU a Tureckem vedla uprchlíky k pokusům dostat se do Evropy nebezpečnější námořní cestou a vyplouvat ve větší míře z Afriky k italským břehům.