Policisté a státní zástupci se učí naplno využívat zákon o trestání firem. Už pátým rokem umožňuje stíhat za zločiny nejen šéfy a majitele společností, ale i celé právnické osoby. Loni se jich k soudu dostalo rekordních 98, o rok dříve to bylo jen 39. Dalších 650 společností policisté minulý rok vyšetřovali, jestli nespáchaly něco trestného.

Pro firmy je navíc varovný pohled na jednotlivé souzené případy: plných 42 se týká neodvádění daní nebo zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance. To je jedna z únikových cest, které firmy volí, když se ocitnou v ekonomických problémech: na čas odvody protizákonně stopnou, a když se jim daří lépe, vše doplatí. Jenže úřady po těchto neplatičích jdou a právě zákon o trestání firem jim umožňuje podat trestní oznámení i na celou společnost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nejčastěji se firmy dostanou před soud kvůli neplacení zdravotního a sociálního pojištění.
  • Odvody sice strhnou zaměstnancům, ale peníze si nechají. A to už je trestné.
  • Obžalobou skončily i případy černých duší v hokejovém klubu nebo zakázky na testování žáků.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.