Měsíc poté, co se stal Lukáš Grmolec otcem, začaly problémy. Nejdřív policejní výslechy, pak obžaloby a následoval nepříjemný soud. A to všechno mělo souvislost s jejich novorozencem, nebo spíš s dobou, kdy byla Grmolcova manželka těhotná.

Nedlouho před porodem Grmolec zaměstnal manželku ve své firmě. Jako stavební inženýrku s platem 79 tisíc měsíčně. V práci byla jen měsíc, potom šla na neschopenku a nakonec porodila. Jenže úřady i soudy v tom viděly plán, jak okrást stát na dávkách: Vše prý bylo jen naoko, včetně vysokého platu, aby si paní Grmolcová zajistila co nejvyšší mateřskou.

Lukáš Grmolec dostal loni u soudu podmínku, jeho žena také. A Grmolcova elektroinstalační firma to odnesla pokutou 79 tisíc. "Samozřejmě to byla velká ostuda jak pro nás, tak pro firmu," říká dnes třiatřicetiletý podnikatel.

Příběh z moravského Kyjova je jedním z téměř stovky podobných, kdy se před soudy dostaly kromě šéfů a majitelů také firmy jako takové. Podle stále ještě celkem nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, který má Česko teprve od roku 2012. Ale počty stíhaných i souzených firem od té doby prudce stoupají − loni soudy vynesly rekordních 98 rozsudků a policisté celkem 650 společností vyšetřovali, jestli nespáchaly trestný čin. HN na základě loňských rozsudků sestavily příběhy některých takhle potrestaných firem. Jsou mezi nimi dotační a solární podvody i okrádání důvěřivých lidí o střechu nad hlavou.

Dal manželce 79 tisíc − a dostal podmínku

Lukáš Grmolec dodnes neví, co vyšetřování jeho, manželky i celé firmy Grmolec elektro vlastně odstartovalo. Ale nejspíš to bylo oznámení úředníků České správy sociálního zabezpečení, jimž se nezdála výše platu, který stanovil těhotné manželce. Podle obžaloby způsobili státu škodu přes 176 tisíc.

"Nerozumím tomu, proč někomu vadí, že jsem dal svému zaměstnanci slušnou výplatu. Navíc − když zaměstnám ve své firmě někoho, aby mi za třicet tisíc měsíčně vařil kafe, tak co je komu do toho?" diví se Lukáš Grmolec, který zaměstnává 30 lidí a jehož firma každý rok roste o 40 procent.

Infografika
Infografika Pachatelé s.r.o.

U Okresního soudu v Hodoníně nepomohlo Grmolcovým a jejich firmě ani svědectví, že manželka opravdu kontrolovala na stavbách práci − tedy že nešlo o fiktivní pracovní poměr. Jenže soudce Ladislav Sobotka to viděl jinak.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Loni padlo v Česku 98 rozsudků nad firmami, nejvíc v historii.
  • Příběhy vyčtené ze soudních dokumentů ukazují, za co všechno se může firma ocitnout "na lavici obžalovaných": Když zaměstná manželku majitele nebo nedodá luxusní Porsche.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.