Firemní školení jsou povětšinou zaměstnanci brána jako nutné zlo, případně jako chvíle, kdy mohou "vypadnout" od stolu či ponku a přestat se tvářit, že něco dělají, když stejně nedělají nic. Firmy ale na školení pohlížejí jako na něco, čím zvyšují kvalifikaci zaměstnanců a co posléze prodávají jako ukázku toho, že se o "své" lidi doopravdy zajímají a starají. I proto zaměstnance zasypávají spoustou kurzů a dokonale propracovaných testů, kterými zvyšují povědomí zaměstnanců o tom, jak se chovat bezpečně na silnicích, co dělat při vyhlášení chemického poplachu, případně jak má vypadat firemní e-mail a proč je nutné pohlížet na komunitu LGBT přátelsky. N

ově ale získají ke školením ještě jednu ne zcela zanedbatelnou motivaci. Díky dostatečnému proškolení zaměstnanců na téma korupce, krádeže na pracovišti či daňové úniky se totiž budou moci vyhnout trestu.

Takzvaná trestní odpovědnost firem, která platí už čtyři roky, se do praxe dostává jen pomalu. Faktem je, že už při jejím zavedení se na zákon mnozí dívali s jistým podezřením. Ať už máme pocit, že nás "okrádá" dodavatel energie, vody, nebo informací, vždycky platí, že podvodů se dopouštějí výhradně lidé. Obdobně podezřívavě k tomu zřejmě přistupovaly i policie a soudy, kterým trvalo několik let, než si na nové paragrafy zvykly. Až teď začaly skutečně firmy žalovat, stíhat a leckdy také odsuzovat.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru