Mlékárna Hlinsko z koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) a opočenská mlékárna Bohemilk ze skupiny Interlacto dodají státu dohromady 1000 tun sušeného mléka. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) za něj zaplatí 78,6 milionu korun. Společnosti uspěly ve dvou ze sedmi částí tendru, kterým stát poptával celkem 3500 tun sušeného mléka. Do výběrového řízení se nejdřív loni přihlásila jen Olma Olomouc, která dodala 500 tun. Od té doby správa poptávaný objem přehodnotila, nyní počítá s celkem 3000 tunami, sdělila v pondělí mluvčí správy Edita Pechalová.

Uvedený objem by se mohl ještě navýšit, pokud by část z něj měla jít na humanitární pomoc. "SSHR oproti minulým tendrům do soutěže zahrne i možnost navýšit množství sušeného mléka v průběhu trvání smlouvy až o 20 procent. To znamená, že pokud bude část zásob sušeného mléka použita například na humanitární pomoc, doplní ochraňovatel nouzové zásoby na původní množství," uvedla Pechalová.

Zatím všechny firmy, které se do soutěží na dodání sušeného mléka přihlásily, uspěly. Loni stát za ochraňování a skladování mléka chtěl zaplatil 31 milionů korun, nyní už ceny zvýšil na 38,4 milionu korun v průměru. Podle předsedy SSHR Pavla Švagra chce správa v soutěži získat ještě dalších 1500 tun sušeného mléka.

Stát poptává kromě sušeného také zahuštěné mléko. V červenci se však do tendrů na dodání 500 tun, které měly stát 46,8 milionu korun, nikdo nepřihlásil. Podobně nebyl ani zájem o dodání salámů. Obě zakázky vypíše správa znovu, řekla dříve Pechalová.

SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin nyní limity nesplňuje, jídlo by stačilo na jeden den.