Poprvé v historii stíhá Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v Haagu ničení kulturních památek jako válečný zločin. Ahmad Al Mahdí, bývalý příslušník militantní skupiny Tuaregů v Mali, je souzen kvůli podílu na systematickém pustošení súfijských památek v Timbuktu. Al Mahdí se ke všem činům přiznal, a soud tak pravděpodobně skončí již tento týden. Radikál je zároveň prvním členem islamistické skupiny, který stanul před tribunálem v Haagu.

"Všechna vyřčená obvinění odpovídají pravdě a ke všem zločinům se přiznávám," řekl Al Mahdí v úvodu prvního slyšení soudního procesu v pondělí. "Věřím ve spravedlnost a ctím Alláhovo učení, že každý musí být schopen jí čelit, i pokud to znamená, že strávím mnoho let ve vězení," pokračoval Al Mahdí.

Obviněný se měl podle ICC podílet na ničení hrobek a chrámů pod mezinárodní ochranou UNESCO během občanské války v roce 2012. Podle obžaloby zlikvidovala devět mauzoleí a vstupní bránu do mešity. Většina ze zničených památek pocházela ze 14. století. O válečný zločin šlo podle tribunálu proto, že objekty zcela zjevně nesloužily k vojenským účelům a ničeny byly záměrně a cíleně kvůli svému náboženskému a historickému významu.

Vzhledem k tomu, že se Faki přiznal, se očekává rozhodnutí o výši trestu během jednoho týdne. Maximální možný trest je 30 let vězení, obžaloba však uvedla, že bude žádat rozsudek mezi devíti a 11 lety vězení.

Hnutí, jehož byl Al Mahdí členem, podporovali radikální islamisté ze skupiny Ansar Dine a al-Káida v islámském Maghrebu. "Byl jsem pod vlivem špatných lidí a svých činů hluboce lituji," řekl k tomu Al Mahdí. "Prosím lid Mali a obyvatele Timbuktu za odpuštění," dodal obviněný, kterého k trestnímu stíhání vydaly úřady sousedního Nigeru, kam uprchl po porážce povstání.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

V Mali propukl v roce 2012 ozbrojený konflikt, ve kterém separatisté z Národního hnutí za osvobození Azavadu, mezi které patřil i Al Mahdí, bojovali za nezávislost regionů Timbuktu, Gao a Kidal v severní části země. Území měli islamisté pod kontrolou po několik měsíců. Jednostranně vyhlášený stát Azavad ale žádná mezinárodní organizace ani cizí země neuznala a sever země záhy dobyly zpět malijské jednotky.

Dalším člověkem, který momentálně stojí před ICC kvůli obviněním z ničení kulturních památek, je Bosco Ntaganda z Demokratické republiky Kongo. Ten ale kromě toho čelí obviněním z dalších více než deseti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, tudíž Al Mahdí je prvním a stále jediným člověkem souzeným pouze za ničení kulturního dědictví.