Jihoafričanka Caster Semenyaová se na OH v Riu dočkala zlata v běhu na 800 metrů. Ani tentokrát se její vítězství neobešlo bez protestů soupeřek, podle nichž je Semenya­ová více mužem. Spor o kategorizaci jejího pohlaví se vede od roku 2009, kdy Semenyaová získala titul mistryně světa.

Poté byla nucena podstoupit léčbu, protože u ní byly nalezeny mužské i ženské pohlavní orgány. Světová atletická federace ji ale uznala za ženu. To, že vysoká produkce testosteronu atletce pomáhá k vyšším výkonům, je zřejmé. Doping to ale není, a bez tvrdého tréninku by šanci na překonání letitého rekordu Jarmily Kratochvílové neměla. Ostatně, jak na tom s „přirozeným“ testosteronem byly atletky v 80. letech minulého století, se můžeme už jen dohadovat…

jarvis_57b9c92b498e0b057fc576e3.jpeg
Spor o to, zda je Caster Semenyaová žena, nebo muž, stále nekončí, přitom mužské rysy měly atletky už v minulosti, českou rekordmanku Jarmilu Kratochvílovou nevyjímaje.
Reuters
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru