Pro kandidáty na příštího českého prezidenta mají platit jiná pravidla než pro ty, kteří se o post hlavy státu ucházeli před třemi lety. Ke kandidatuře jim má stačit získání osmi tisíc podporovatelů, ne už 50 tisíc, jak tomu bylo minule. Lidé, kteří kandidáty podpoří, by ale museli dodat svůj podpis úředně ověřený nebo v podobě elektronického podpisu přes Czech Point, případně datovou schránku. Podobně se podpora sbírá například v Rakousku. Aby mohlo zavést stejný model i Česko, muselo by změnit ústavu. Druhá možnost, která je ve hře, počítá se zachováním padesátitisícové hranice, lidé by ale museli přidat k podpisu na petiční archy i číslo občanského průkazu nebo pasu.

Změny navrhuje ministerstvo vnitra poté, co první českou přímou volbu prezidenta poznamenaly potíže s ověřováním podpisů pro nezávislé kandidáty. Ve středu projedná návrhy vláda, a pokud projdou parlamentem, začnou platit od začátku příštího roku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.