Pokud má některá země nakročeno ke zlepšení výběru daní, pak je to Velká Británie. Země, která jako první na veřejném slyšení v parlamentu uprostřed krize ukázala na nemorálnost − nikoliv nezákonnost − takzvané optimalizace, chce nově zavést postih pro všechny, kteří komplikovaná schémata pro daňové úniky vytvářejí. Tedy nejen pro firmy a jednotlivce, kteří na ní vydělávají, ale také na všechny daňové poradce, právníky i bankéře, kteří podobné jednání umožňují. Součástí boje proti vyvádění daní má být i to, že by důkaz, zda jde o "legální" optimalizaci nutnou k chodu firmy, nebo o normální prádelnu peněz, už nemuselo dokazovat ministerstvo financí, ale potenciální "sprostý podezřelý". Čímž by se dost zúžila poměrně široká "šedá zóna" daňových kroků, jejichž legálnost je daná vyjadřovacími schopnostmi právních a daňových poradců, nikoliv realitou.

V rámci Evropy, která bojuje s daňovými úniky výměnou informací, jde o radikální krok. Respektive o signál, že na rozdíl od kontinentu, to Británie myslí s výběrem daní vážně. A že se zaměří na skutečné úniky nadnárodních gigantů i bohatých jednotlivců, nikoliv na drobné z účtenkových loterií. Těžko třeba věřit šéfovi Evropské komise Junckerovi, že to myslí s bojem proti vyvádění daní vážně, když Lucembursko, jemuž dlouho předsedal, bylo zemí, která organizovanou optimalizaci umožňovala. Problém s daňovými úniky, optimalizací, vyváděním či neplacením je, že se vždy najde země, která na tom vydělá. A která podobné schéma prosazuje. Stačí vzpomenout na krizi, kdy Francie chtěla podmínit pomoc Irsku zvýšením tamní, v podstatě dum­pingové korporátní daně. Narazila na nepřekonatelný odpor. Kypr v krizi pod tlakem seškrtal účty bohatých, svoji politiku daňového ráje však nezměnil.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru