Thajská policie odmítla obvinit 15 osob, které předtím zadržela armáda, z odpovědnosti za pumové a žhářské útoky z minulého týdne. Při nich zahynuly nejméně čtyři osoby a dalších 35 utrpělo zranění. Rozhodnutí policie je překvapivé a je považováno za vzdor armádě, uvedla v pátek agentura AFP.

Policie v pátek oznámila, že skupina se podle nových zákonů zavedených vojenskou diktaturou provinila založením nezákonného politického hnutí a tím i nedodržením zákazu pořádat politické schůze. Neexistují ale podle ní sebemenší důkazy o tom, že by byli odpovědní za zmiňované násilné trestné činy.

Podle nových poměrů v Thajsku může armáda zadržet osoby podezřelé z nejrůznějších trestných činů až na sedm dní. Poté je musí předat policii v rámci dalšího vyšetřování.

To se stalo i se skupinou 15 aktivistů, kteří se rozhodli založit jakousi Revoluční frontu strany demokracie, tedy politické uskupení, což je v zemi zakázáno.

Thajský vojenský režim se domnívá, že teroristické útoky měly patrně vnitropolitický motiv - mohli za nimi stát odpůrci nové ústavy podporované vojenskou vládou, která byla tento měsíc schválena v referendu.

Thajsko před několika dny uvedlo, že by země mohla kvůli atentátům letos přijít až o 200 tisíc zahraničních turistů a 293 milionů dolarů (sedm miliard korun) na tržbách z turistického ruchu. Násilí pokračuje na muslimském jihu země.