Paní Frauke Petryová minulou neděli se širším vedením Alternativy pro Německo v Kasselu řešila, jestli a kdo má tuto euroskeptickou formaci v nadcházejících předvolebních měsících zastupovat, přesto si však udělala čas na prezentaci. Bulvárnímu deníku Bild sdělila, že spolková vláda by měla všechny žadatele o azyl a ilegální přistěhovalce poslat "na dva ostrovy mimo Evropu". Narážka na politiku Austrálie byla okatá, měla však jednu vadu. Paní Petryová nepostřehla, že australská praxe posílat migranty zachycené v pobřežních vodách do zadržovacích středisek mimo své území bude možná muset skončit.

Ačkoliv zadržování žadatelů na ostrovech Papuy-Nové Guiney a na Nauru kritizovala OSN i nevládní organizace jako Amnesty International již několik let, klíčové rozhodnutí padlo až letos. Na jaře Nejvyšší soud Papuy-Nové Guiney rozhodl, že zadržovací střediska jsou v rozporu s ústavou země, a nyní vláda oznámila, že je zruší. Osud uprchlíků, kteří tráví v nejistotě mnohdy i několik let, se stává ještě nejistější, protože se sice dozvěděli, že střediska budou zavřena, ale nevědí, co bude následovat. Australský ministr pro imigraci Petr Dutton se omezil na sdělení, že za a) jeho vláda vždy usilovala o to, aby tábor na ostrově Manus byl zavřen, ale že za b) nikdo z těch, kdo jsou v tomto táboře, nebude přesídlen do Austrálie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru