Únos je traumatizující zážitek. Je prakticky nemožné představit si, co se odehrává v hlavách lidí držených dlouhé měsíce daleko od domova v mizerných podmínkách, v nejistotě, v obavách o život. Musí to být variace na peklo.

Člověk, který jím projde, zaslouží empatii, pochopení, shovívavost.

Přesto se nezaujatý pozorovatel musí ke shovívavosti hodně nutit, když slyší, že čtyři z pěti Čechů nedávno unesených v Libanonu chtějí od státu odškodné, dohromady 40 milionů korun. Pokud to není následek doznívajícího traumatu, jde o požadavek na hranici drzosti. Nějaké odškodné by snad připadalo v úvahu, kdyby se ukázalo, že do problémů dostal čtveřici český stát. Dotyční ale odjeli do nebezpečné oblasti dobrovolně. Stát naopak dělal vše, aby je ze zajetí dostal. Výměnou za jejich osvobození propustil Libanonce Alího Fajáda, o jehož vydání žádaly kvůli podezření z podpory terorismu Spojené státy. Mezinárodněpolitické náklady byly obrovské. Unesení to také původně uznávali, v rozhovorech české vládě děkovali, že jejich propuštění dokázala vyjednat. A teď? Oklepali se a naopak chtějí
od státu peníze. Takřka neuvěřitelné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru