Agentury práce, které firmám dodávají zaměstnance, se musí připravit na přísnější podmínky. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby agentury při žádosti o licenci skládaly půlmilionovou kauci. Zároveň se zvýší pokuty za prohřešky.

Ministerstvo návrh změn předloží ve středu vládě. Zpřísnění odůvodňuje potřebou chránit agenturní zaměstnance, jejichž počty v Česku za posledních pět let vzrostly o 62 procent. Pracovníci z agentur tvoří necelé procento všech tuzemských zaměstnanců. Každý čtvrtý je cizinec, jejichž podíl stoupá.

Firmy se při nízké nezaměstnanosti na agentury obracejí stále častěji. Pracovní síla od agentury je sice vyjde dráž, mohou si ale množství lidí pružněji regulovat, a navíc jim odpadne papírování − pracovníci jsou zaměstnanci agentury, které firma platí náklady na mzdu plus odměnu za službu. Lidé, které agentury vysílají, jsou oproti stálým zaměstnancům podniků v nevýhodě. Mívají jen krátkodobé smlouvy, a nemohou tak žádat třeba o hypotéku. Dříve také často oproti kmenovým zaměstnancům dostávali méně peněz za stejnou práci. To už by se dnes dít nemělo. Nově by agentury za porušení zákona měly platit až milionové pokuty. Také kaucí chce ministerstvo odradit neseriózní podnikatele.

V článku se dále dozvíte

  • Agentury práce, které firmám dočasně přidělují lidi, čekají přísnější podmínky.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí příští týden předloží návrh, aby agentury při žádosti o licenci skládaly půlmilionovou kauci a v případě pochybení platily pokutu až jeden milion korun.
  • Výsledný návrh ale bude mírnější než původní verze. Nenařizuje firmám mít mezi svými zaměstnanci nanejvýš 15 procent agenturních.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru