Agentury práce, které firmám dodávají zaměstnance, se musí připravit na přísnější podmínky. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby agentury při žádosti o licenci skládaly půlmilionovou kauci. Zároveň se zvýší pokuty za prohřešky.

Ministerstvo návrh změn předloží ve středu vládě. Zpřísnění odůvodňuje potřebou chránit agenturní zaměstnance, jejichž počty v Česku za posledních pět let vzrostly o 62 procent. Pracovníci z agentur tvoří necelé procento všech tuzemských zaměstnanců. Každý čtvrtý je cizinec, jejichž podíl stoupá.

Firmy se při nízké nezaměstnanosti na agentury obracejí stále častěji. Pracovní síla od agentury je sice vyjde dráž, mohou si ale množství lidí pružněji regulovat, a navíc jim odpadne papírování − pracovníci jsou zaměstnanci agentury, které firma platí náklady na mzdu plus odměnu za službu. Lidé, které agentury vysílají, jsou oproti stálým zaměstnancům podniků v nevýhodě. Mívají jen krátkodobé smlouvy, a nemohou tak žádat třeba o hypotéku. Dříve také často oproti kmenovým zaměstnancům dostávali méně peněz za stejnou práci. To už by se dnes dít nemělo. Nově by agentury za porušení zákona měly platit až milionové pokuty. Také kaucí chce ministerstvo odradit neseriózní podnikatele.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?