První obnovené reálné gymnázium v Libni, zkráceně PORG, patří mezi nejlepší školy v Česku. Jako soukromá instituce vydělává miliony za školné, přesto platí stejné nájemné jako v roce 1990, kdy ji jako první soukromou školu v Česku založil Ondřej Šteffl, dnes majitel testovací společnosti Scio.

"Od 90. let platil PORG na nájemném zhruba 250 tisíc korun za rok. V té době to byla asi odpovídající částka, nicméně dnes odpovídá tak ročnímu nájemnému za velký byt," uvádí místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner, který se snaží smlouvu změnit a nájemné zvýšit.

PORG platí za rok zhruba 140 korun za metr čtvereční užívané plochy budovy, což je méně, než radnici platí veřejné školy zřizované hlavním městem Prahou. Fichtner chce nájem zvednout na čtyřnásobek, nově by PORG měl platit 550 korun za metr čtvereční. "Je to sice stále méně než tržní nájemné, ale městská část získá dalších několik set tisíc korun ročně do svého rozpočtu," uvádí Fichtner.

Historie PORG

◼ První obnovené reálné gymnázium založil Ondřej Šteffl v roce 1990 jako první soukromou školu v Česku. Byla "alternativní", zkoušely se různé formy výuky.
◼ V roce 1998 se ředitelem PORG stal Václav Klaus mladší, před dvěma lety na funkci rezignoval. S bývalým ředitelem ČEZ a předsedou správní rady Martinem Romanem se neshodl na změně koncepce školy.
◼ Studenti PORG se pravidelně umisťují na prvních místech v žebříčcích úspěšnosti, například ve výsledcích státní maturity.
◼ K PORG v Libni se v posledních letech přidalo ještě gymnázium a základní škola Nový PORG v pražské Krči a pobočka v Ostravě.

140 Kč

je výše ročního nájemného za metr čtvereční užívané plochy, které od roku 1990 platí PORG radnici Prahy 8 za pronájem budovy v Lindnerově ulici v Libni. Nájemné se podle radnice nikdy nezvyšovalo.

Vedení gymnázia se skokovým zvýšením ceny za využívání domu nesouhlasí. "Samozřejmě respektujeme, že se Praha 8 snaží zvyšovat nájemné a vyrovnávat podmínky, ale požadovali jsme, aby se nájem zvyšoval pozvolna, ne jednorázově. Neuspěli jsme," popisuje ředitelka PORG Dagmar Dluhošová.

Fichtner argumentuje tím, že PORG i s dalšími čtyřmi školami, které patří pod stejnou značku, má obrat čtvrt miliardy ročně a může si to dovolit. Dluhošová přiznává, že to pro ně není likvidační částka, ale zvýšení nájmu by se mohlo odrazit ve výši školného. "Momentálně platí studenti kolem 50 tisíc korun za rok a zvýšení je určitě ve hře. Rozhodne se až na jednání správní rady," říká Dluhošová.

Nájem 140 korun za metr čtvereční je i v porovnání s jinými městskými částmi nízký. Například Praha 5 účtuje soukromým školám 350 korun za metr čtvereční provozní plochy.

"Máme ve smlouvách valorizační doložky, takže každoročně navyšujeme o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem," popisuje Hana Červenková z odboru majetku a investic Prahy 5. Právě doložka o tom, že se nájemné bude zvyšovat podle míry inflace, ve smlouvě s PORG chybí.

Ondřej Šteffl to vysvětluje překotnou dobou krátce po změně režimu a neznalostí tržního prostředí. "V 90. letech to tady nikdo neznal. Myslím, že žádné smlouvy z té doby takovou doložku neobsahují," říká dnes. Ředitelem školy byl pět let, v roce 1998 ho vystřídal Václav Klaus mladší, který školu vedl až do ledna 2014, kdy na funkci ředitele rezignoval.

"Už si to přesně nepamatuji a mám také dohodu nevyjadřovat se ke školním věcem," odmítl Klaus komentovat otázku, zda se radnice o zvýšení nájemného pokoušela už dříve.

Smlouvy má na starosti Servisní středisko pro správu svěřeného majetku. Podle jeho zaměstnanců byla snaha zvednout nájemné už za doby ředitele Klause mladšího, ale "vždycky se nakonec našly okolnosti, proč to nedotáhnout do konce". Hotovo ještě není ani teď. "Detaily nájemní smlouvy jsou dosud předmětem jednání," říká Fichtner.

Zastupitel Prahy 8 z komise pro školství Tomáš Němeček zvednutí nájmu podporuje, ale byl by pro pozvolné zvyšování, ne skokové. Upozorňuje, že škola městské části přináší i jiné výhody než finanční. "Lidé si prestižní PORG s Libní spojují. Zvýšení nesmí být vyháněcí," domnívá se.

PORG ale podle slov své ředitelky odcházet nechce. "Jsme tu už 26 let a neplánujeme se stěhovat," tvrdí Dluhošová.

Související