Nejúspěšnější českou soukromou firmou v čerpání evropských dotací jsou Třinecké železárny. Z více než 750 miliard korun určených v minulých letech pro Česko dosáhly na 2,1 miliardy korun. "A letos už máme připravené žádosti na projekty celkem za 800 milionů korun," říká mluvčí železáren Petra Jurásková.

Podrobné statistiky, kdo získal kolik evropských peněz určených pro skončenou "dotační sedmiletku" 2007 až 2013, dosud v Česku chyběly. HN nyní ve spolupráci s ekonomem působícím ve Velké Británii Ondřejem Kokešem prošly veškeré žádosti o dotace a sestavily detailní přehledy nejúspěšnějších žadatelů.

"Názory jdou ode zdi ke zdi. Pro někoho jsou unijní fondy spásou světa, pro jiného jde o 700 miliard na Čapí hnízda, golfové resorty a hotely. Pravda, jako obvykle, je někde mezi," vysvětluje Kokeš, proč je potřeba vědět, kam evropské peníze tečou.

Na každý pád se Česku vyplácejí. Od vstupu do unie v roce 2004 zaplatilo do společné evropské pokladny 430 miliard korun a vzalo si z ní více než dvojnásobek.

Vítězové evropských fondů

Z více než 700 miliard korun vyčleněných v evropských fondech pro období 2007 až 2013 Česko nedočerpalo do konce minulého roku 26,4 miliardy korun. Zbylých 96 procent se tedy "rozpustilo" někde v České republice. Ale kde?

TOP 200 největších soukromých příjemců

TOP 200 největších veřejných příjemců

TOP 200 největších jednotlivých dotací

TOP 100 největších dotací pro vysoké školy

Množství dalších žebříčků najdete na ihned.cz/eufondy.

Nejvíc pohltil stát

Ve zmíněných sedmi letech získal nejvíc eurodotací stát − 600 miliard korun, tedy 80 procent všech nasmlouvaných peněz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V čerpání evropských dotací se dařilo vědě, dopravě a zabodovaly i Třinecké železárny
  • Z více než 750 miliard korun vyčleněných pro léta 2007 až 2013, které se mohly čerpat až do konce minulého roku, si sáhly na 2,1 miliardy korun.
  • HN ve spolupráci s ekonomem působícím v Británii Ondřejem Kokešem prošly veškeré žádosti o evropské dotace a sestavily detailní statistiky nejúspěšnějších žadatelů z evropských fondů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.