Před pár lety řekl, že humor nemá žádné hranice. "Tvrdit, že nějaké téma je příliš odporné nebo bolestné, než abychom o něm žertovali, je stejné jako říkat, že nějaká nemoc je moc hrozná na to, aby se dala léčit." Uvidíme, čím překvapí Louis C.K. pražské diváky. Obě představení příští týden, v Kongresovém centru i Rudolfinu, jsou vyprodaná. Osmačtyřicetiletý americký komik, kterého časopis Rolling Stone vyhlásil "nejvtipnějším člověkem planety", vystoupí v Česku poprvé.

Každopádně nabídne to co vždy. Tedy pohled do vnitřního vesmíru cynického, osamělého muže středního věku, který nemá iluze o sobě ani o světě. Dělá si surovou legraci z toho, co nás ostatní dojímá, a občas se dojme tím, co my obvykle přehlédneme nebo ani nezaregistrujeme.

Přisprostlý hulvát, jehož jedním z nejčastějších témat je masturbace, se před lety nečekaně rozplakal při rozhovoru se svým kolegou komikem Markem Maronem: líčil mu zrovna, jaké to bylo, když se narodila jedna z jeho dvou dcer.

Ale o té samé dceři neváhal v jednom ze svých televizních speciálů, za který mimochodem dostal nejuznávanější cenu Emmy, říct: "Je to pitomá nána. Vážně si myslíš, že mě zajímá nějaký blbý pes, kterého jsi dneska viděla na ulici? Já mám lepší zážitky než ty. Vedu zajímavý život! Vyhrál jsem Emmy. A tebe nezajímá, co jsem dneska dělal já, ty malá slepice?"

Louis C.K. prozkoumává temná zákoutí lidské intimity a je mistrem v destrukci stereotypů či klišé. Jeho oblíbenými slovy jsou "amazing" a "shitty", tedy v Americe nadužívané přívlastky označující pravý opak (že je něco "úžasné", anebo "ubohé", řečeno o trochu víc vulgárně), ovšem v podání Louise C.K. si tím zase nejsme tak úplně jistí.

Třeba když v dalším televizním speciálu líčí, jak mu jakýsi známý tvrdil, že měl v restauraci k jídlu talíř úžasných kuřecích křidýlek. "Jakože fakt? Byl jsi užaslý z pitomých křidýlek? A co kdyby se ti zjevil Ježíš, celou noc se s tebou miloval a nechal ti v lůnu nového Spasitele? A ty pak zjistíš, že jsi vypotřeboval slovo úžasné na křidýlka? Jsi odsouzený vést ubohý život."

Nejvíc se Louis C.K. proslavil výrokem, který nezazněl z pódia, nýbrž v televizním rozhovoru asi před deseti lety: "Všechno je úžasné a nikdo není šťastný." Následuje vtipná a zároveň mrazivá slovní eskapáda. Je to vášnivá obžaloba naší zpovykané generace, která žije skvělý život, ale s ničím není spokojená.

Aspoň v naší části světa jsme se nikdy v historii neměli líp, ale stejně si stále na něco stěžujeme. Čím lepší a dokonalejší technologie máme k dispozici, tím víc nedokonalostí na nich vidíme, a vlastně tak získáváme pocit, jak mizerný vedeme život.

My v Česku jsme zase rozuměli jeho sarkasmu na adresu naší úzkosti z přistěhovalců a uprchlíků. "Ovšemže vám cizinci berou práci. Ale jestliže vám někdo bez kontaktů, peněz a znalosti jazyka bere práci, pak možná stojíte za houby!" Louis C.K. umí vystihnout momenty, ve kterých se patos a "velké chvíle" střetávají s každodenními, "malými momenty".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru