Ten, kdo neměl v sobotu odpoledne cestu centrem Prahy a přes Letnou, nemusel si letošního ročníku Prague Pride skoro ani povšimnout. Časy, kdy týdennímu festivalu gayů a lesbiček dělal při jeho prvním ročníku v roce 2011 zadarmo propagaci vicekancléř prezidenta Klause Petr Hájek, který účastníky nazýval "devianty", jsou pryč. A z Prague Pride včetně jeho závěrečného extravagantního průvodu městem se stala "jen" jedna ze stálých položek pražského letního programu. Což je na jednu stranu dobře − existují stále ještě země, kde policie účastníky takových akcí nechrání, ale brutálně rozhání. A v tolerantní nebo spíš k čemukoliv lhostejné Praze vlastně policie ani nemá před kým a čím účastníky chránit.

Ani letos samozřejmě nechybělo pár povinných hlasů "já proti nim nic nemám, mám mezi nimi kamarády, ale proč s tím obtěžují na veřejnosti". Ano, to tak bývá, že ve velkých městech vás občas někdo ve veřejném prostoru něčím "obtěžuje", protože tím dává najevo svou přítomnost, obavy, radost nebo i požadavky. Obvykle se to děje i častěji než jednou za rok uprostřed vylidněného města. Ne každý je ochoten přijmout sexuální okázalost, kterou třeba účastníci pochodu demonstrují světu (a je jich mimochodem absolutní menšina), ovšem takovému traumatu se dá lehce zabránit například sobotním odjezdem na koupaliště mimo město nebo prostě tak, že se díváte někam jinam. Agenda účastníků Prague Pride je primárně spojena s jejich sexuální orientací, což je sice nepochybně zcela privátní věc, ale mnoho gayů a lesbiček kvůli ní v minulosti zažívalo ponižování, diskriminaci, či dokonce násilí. A pořád ledaskde zažívá.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru