Mezi hlavní body programu návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v České republice, která se má uskutečnit příští čtvrtek, patří podle informací HN návštěva unikátního vědeckého pracoviště v pražských Dejvicích. Právě tam se dokončuje ve spolupráci s německými odborníky nejmodernější výzkumné a výukové centrum Českého vysokého učení technického za 1,3 miliardy korun.

Podle informací HN je návštěva tohoto místa součástí snahy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvést pozornost od ožehavého tématu uprchlíků a ukázat vztahy s Německem v mnohem rozmanitější podobě. Pokud by se mluvilo jen o uprchlících, Sobotka by exkluzivní návštěvou Merkelové pár týdnů před krajskými volbami spíše ztratil, než získal.

"Hlavním důvodem, proč kancléřka přijíždí, nejsou uprchlíci, existuje přece spoustu jiných témat, která nás s Německem spojují. Uprchlíci nejsou prioritní téma," říká Sobotkův blízký spolupracovník Tomáš Prouza, který je státním tajemníkem pro evropské záležitosti.

5 hodin

bude trvat návštěva kancléřky Angely Merkelové.

Podle Prouzy bude premiér s Merkelovou mluvit o spolupráci obou zemí například v dopravě i ve vědě a výzkumu, důležitým tématem bude také budoucnost EU.

Přítomnost německé političky na půdě ČVUT by byla přesně tím, co by si Sobotka přál. V desetipatrové budově vybavené nejšpičkovější technikou a obydlené nejchytřejšími mozky mají vznikat dosud nepoznané nápady v oblasti Průmyslu 4,0, které mají využívat české i německé firmy.

"Pokud by k nám paní kancléřka přišla, bylo by to velmi významné pro reputaci ČVUT a bylo by to také povzbuzení pro ty, kdo nový ústav budují," řekl v pondělí zakladatel a ředitel tohoto Výzkumného a výukového centra CIIRC Vladimír Mařík, který nechtěl komentovat otázku, zda se návštěva chystá.

Přednáška nakonec nebude

Přítomnost Angely Merkelové v Praze bude ve čtvrtek 25. srpna trvat pouhých pět hodin a je vypočítaná na minuty.

Nejdříve se setká mezi čtyřma očima s premiérem Sobotkou, následovat bude sezení delegací obou zemí, návštěva vzpomínaného vědeckého pracoviště ČVUT, cesta na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem a nakonec večeře, kterou pořádá český premiér.

Původně se podle informací HN zvažovalo také vystoupení Merkelové na Univerzitě Karlově, k tomu ale nakonec nedojde. "Důvody jsou dva. Prvním je nedostatek času, protože by přednáška zabrala kolem hodiny. Druhým důvodem je to, že dnes není vhodná doba na nějakou akademickou debatu," vysvětlil zdroj obeznámený s přípravami.

Atmosféra před návštěvou kancléřky navíc není v Česku nejlepší, mnohé strany totiž ostře kritizují její migrační politiku a nabádají spíše k opatrnému postoji k Německu.

"Volby 2017 rozhodnou, jestli se staneme další spolkovou zemí s jednou měnou a azylovou politikou, tedy zakonzervovaným chudším východním Německem," tvrdí například europoslanec za ODS Jan Zahradil, který označil Sobotku i politiky z KDU-ČSL a TOP 09 za eurohujery. "Nejhorší varianta by byla koalice Sobotkovy ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL," míní Zahradil, který dlouhodobě kritizuje migrační politiku Merkelové.

K té má výhrady také první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Její kroky k migrační politice nebyly promyšleny. Její plošná výzva, že jsme schopni přijmout skoro všechny migranty, kteří do Německa přijdou, byla chybná a stála na začátku migrační krize," tvrdí, nicméně odmítá Zahradilova slova o eurohujerství. "Považuji se za eurorealistu, paní Merkelová je výjimečná politička evropského formátu. Nedávno jsem ale viděl fotku, kde pan Zahradil stojí jako místopředseda ODS před obrovským nápisem ,ODS podporuje vstup do EU’. Takže europoslanec Zahradil by si měl srovnat své dlouhodobé názory," kritizuje europoslance Jurečka.

Pozvánku nemá ani Babiš

Podle šéfa ODS Petra Fialy musí Česko s Německem dál rozvíjet vztahy, ale zároveň má dát najevo své názory k migrační krizi a budoucnosti EU. "Návštěvu je třeba využít pro prosazení zájmů České republiky, a ne pro volební kampaň ČSSD," podotkl Fiala.

Je ovšem dost pravděpodobné, že málokdo z tuzemských politiků bude mít možnost říci Merkelové své názory. Pozvánku na setkání s ní zatím neobdržel ani první místopředseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš.

"Pravděpodobně se s ní nesetkám. Ale kdybych se s ní viděl, řekl bych jí, že nesouhlasím s její migrační politikou, která se jí totálně vymkla z rukou a ohrozila tím bezpečnost svých lidí i celé EU," řekl v pondělí Babiš a dodal, že by se ji snažil přesvědčit, aby už konečně přestala být politicky korektní, začala jednat a prosadila uzavření schengenské hranice EU. Bývalý český velvyslanec v Německu a nynější Sobotkův poradce Rudolf Jindrák však namítá, že by se čeští politici neměli točit jen kolem migrace. "Není možné, aby shodili ze stolu všechno dobré, co obě země udělaly za posledních dvacet pět let v byznysu, bezpečnosti, dopravě a spoustě dalších věcech. Ti, kteří neustále mluví jen o migraci, si neuvědomují, že máme spoustu dalších témat," míní Jindrák.

Související