Už jste s mobilem pochytali všechny pokémony? A už jste své prázdninové fotografie prohnali uměleckými filtry mobilní aplikace Prisma? To ještě pořád nestačí. Vždyť co je vaše nejčastější otázka, když se s mobilem o prázdninách touláte Českem či zahraničím? Nezní ta otázka náhodou: "Safra, co je tohle za kytku (houbu, strom, ptáka, kámen, motýla…)?"

Pokud ano, možná jste zaslechli, že do telefonu lze nahrát také přírodovědné aplikace. U nás jsou ještě v plenkách, ale v zahraničí už dobývání přírody s mobilem v ruce jede ve velkém. Když si pospíšíte a oželíte pár pokémonů, ještě letos toho můžete spoustu objevit. A když vám pak večer v televizi sir David Attenborough začne vykládat, jak se jmenuje která květina, strom či zvíře, jen se pohrdlivě zatváříte. Vy jste si přece dnes prožili něco mnohem zábavnějšího!

Bude smaženice?

Pokud z ptáků poznáte jen holuba, určitě by se vám do telefonu hodila aplikace iBird, která vmžiku pomůže poznat ptáka nejen vizuálně, ale třeba také podle jeho zpěvu.

Má to však háček: aplikace identifikuje jen druhy běžné v Severní Americe. Jinými slovy je v Česku trochu k ničemu. A podobné je to s programy na rozpoznávání listů, které kdysi odstartovala aplikace LeafSnap. Sebelepší provedení tu nenahradí tak potřebnou lokalizaci do místních podmínek.

Jediné, co si Češi z aplikací na poznávání přírody dosud mohli osvojit, tak byla identifikace hvězd. Dávno pryč jsou doby, kdy člověk na hvězdné obloze našel jen Velký vůz a pak následovalo dlouhé mlčení. Dnes k obloze namíříte telefon a máte vystaráno.

Ale zpět k Česku. Přestože v tuzemských soutěžích o nejlepší aplikace zatím ty přírodovědné chybí, neznamená to, že se v tomto oboru nic neděje. Naopak. Čím dál víc nadšenců i firem pochopilo, jak jedna šikovná aplikace může ostatním usnadnit procházku přírodou.

Je srpen, tak začněme u hub. K české tradici sice patří sebrat v lese vše kromě muchomůrek, udělat smaženici a pak chvíli čekat, jestli v tom nebylo něco jedovatého.

Jde to ale i jinak. Třeba v houbařské aplikaci nazvané jednoduše Atlas hub se orientujete podle fotografií hříbků, holubinek či ryzců mykologa Jaroslava Malého, který focení hub povýšil na umění. Do přírody si tahá nejrůznější světla, odrazné a nasvětlovací desky či rozprašovače. Na jeho fotografiích pak samozřejmě dobře vidíte všechny znaky, abyste je mohli porovnat se svým úlovkem.

Podobně se množí také lokalizované aplikace motýlů či zvířat. Mnohostí těchto programů se nenechte zmást. Často jde jen o přeformátované atlasy, ve kterých se na mobilu nehledá nijak zvlášť příjemně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru