Slovenský prezident Andrej Kiska v nedávném rozhovoru pro deník Sme velmi trefně shrnul problém, kterému nepříliš úspěšně čelí evropská politika. "Vyvolávání strachu je vždy nejjednodušší způsob získávání popularity," řekl Kiska s odkazem na domácí politickou situaci. "I v minulosti se na Slovensku hrálo s různými vášněmi, s maďarskou nebo romskou kartou. Teď se hraje s migrantskou. Je podstatně jednodušší v lidech vyvolat strach než vysvětlovat tento nový fenomén."

Evropští političtí lídři hlavního proudu nebo tradičních stran, jak se někdy říká, se musí popasovat s klíčovým problémem. Uprchlická krize od loňského léta jako by přepsala pravidla způsobů chování a vyjadřování politiků v celé Evropě. Mnozí z evropských nacionalistů a populistů najednou dostali snadné, srozumitelné a dobře uchopitelné téma, které je pro většinového voliče dobře představitelné. Je srozumitelnější než například riziko ruské agrese či kremelská propaganda linoucí se napříč Evropou.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.