Slovenský prezident Andrej Kiska v nedávném rozhovoru pro deník Sme velmi trefně shrnul problém, kterému nepříliš úspěšně čelí evropská politika. "Vyvolávání strachu je vždy nejjednodušší způsob získávání popularity," řekl Kiska s odkazem na domácí politickou situaci. "I v minulosti se na Slovensku hrálo s různými vášněmi, s maďarskou nebo romskou kartou. Teď se hraje s migrantskou. Je podstatně jednodušší v lidech vyvolat strach než vysvětlovat tento nový fenomén."

Evropští političtí lídři hlavního proudu nebo tradičních stran, jak se někdy říká, se musí popasovat s klíčovým problémem. Uprchlická krize od loňského léta jako by přepsala pravidla způsobů chování a vyjadřování politiků v celé Evropě. Mnozí z evropských nacionalistů a populistů najednou dostali snadné, srozumitelné a dobře uchopitelné téma, které je pro většinového voliče dobře představitelné. Je srozumitelnější než například riziko ruské agrese či kremelská propaganda linoucí se napříč Evropou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.