Pro neprofesionála není v současné situaci snadné investovat. Pokud se nechce rozloučit s větší sumou peněz na alespoň několik let, nabízejí v podstatě všechny typy bankovních účtů záporný reálný výnos. Výnosy vládních dluhopisů jsou buď na nule, nebo také v záporu. Akciové trhy od začátku roku spíše ztratily a vlivem brexitu se žádný závratný růst čekat nedá ani v nejbližší době. A pořídit si druhou nebo třetí nemovitost v Praze či Brně vyžaduje mít připravených několik milionů.

Nabízí se tedy myšlenka na investici do zlata, které se zdá být vždy jakousi jistotou. Poslední výzkum ekonomů R. Barra a S. Misry nicméně ukázal, že reálné roční zhodnocení zlata dosáhlo v letech 1936 až 2011 průměrně 1,5 procenta v takzvaných dobrých časech, ale překvapivě pouze 2,6 procenta v recesích a depresích. Podle autorů zlato ve skutečnosti neslouží jako pojistka proti nejistotě, protože jeho výnosy nejsou s aktuální hospodářskou situací navzdory očekáváním výrazně negativně korelovány. Mnohem více se podobá výnosům tříměsíčního amerického vládního dluhopisu čili de facto spoření.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru