Turecko a Rusko připravují "silný mechanismus", který by měl pomoci najít řešení války v Sýrii. Věc by měla diskutovat delegace tureckých vládních a armádních činitelů a členů tajných služeb, která ve středu přicestovala do Ruska. Turecké státní agentuře Anadolu to ve středu řekl turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu. Podle něho mají obě země podobný pohled na potřebu příměří v Sýrii a jeho politické řešení.

Zlepšení vztahů s Ruskem není zprávou směrem k Západu, řekl Çavuşoglu. Ministr ale kritizoval Evropskou unii za její údajný příliš vlídný postoj k tureckým pučistům. To má být také důvodem, proč podpora pro členství Turecka v EU mezi Turky významně poklesla. Evropa podle Çavuşoglua učinila v reakci na puč řadu "vážných chyb". Pokud Západ "ztratí" Turecko, bude to kvůli jeho vlastním chybám, ne kvůli dobrým vztahům Turecka s Ruskem, Čínou a islámským světem, domnívá se ministr. 

Çavuşoglu také potvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin přislíbil zrušení embarga na turecké potraviny a v případě potřeby i uzavření nových dohod, které zajistí zdárné pokračování výstavby podvodního plynovodu Turkish Stream.

Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan po úterní schůzce v Petrohradu normalizovali vztahy obou zemí a ohlásili posílení obchodu. Stalo se tak devět měsíců poté, co turecká armáda sestřelila ruský bombardér nedaleko syrských hranic. Incident spustil ruské sankce. Diplomatická roztržka stála Turecko za prvních sedm měsíců roku přes jednu miliardu dolarů (24 miliard korun), oznámil turecký ministr pro obchod Bülent Tüfenkci.

Související