Už déle než měsíc nesmějí úřady odmítat digitální dokumenty jenom proto, že jsou digitální. Dosavadní praxe, kdy úředníci mnohdy s datovými schránkami nechtěli komunikovat, se ale moc nezměnila, ani když má podaný dokument všechny náležitosti včetně elektronického podpisu.

Uvedené pravidlo nařizuje od 1. července europarlament a Rada Evropské unie, stát má ovšem právo určit, které záležitosti bude chtít dál řešit v papírové podobě.

86 tisíc

datových schránek si pořídili lidé v Česku, aby si usnadnili komunikaci s úřady.

Kam až došla digitalizace státní správy v Česku, otestoval redaktor Hospodářských novin. Nejprve zkusil vyřídit cestovní pas v místě svého bydliště. Na magistrátu v Pardubicích však nepochodil. "Kdepak, je nutné sem přijít s občankou, musíme vás ztotožnit," uvedla úřednice. Přitom právě uvedené "ztotožnění" je možné prostřednictvím elektronického podpisu. Námitka, že každý, kdo má datovou schránku, nikam chodit nemusí, moc nepomohla. "Tak o tom nic nevím, zkuste si zavolat na informace," doplnila úřednice na oddělení pasů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.