K hlasům volajícím po ukončení jednání o vstupu Turecka do Evropské unie se v úterý přidal také německý místopředseda Evropského parlamentu Alexander Graf Lambsdorff.

Podpořil tak požadavek rakouského kancléře Christiana Kerna či šéfa rakouské diplomacie Sebastiana Kurze, kteří k ukončení přístupových jednání vyzvali minulý týden a vysloužili si tím ostrou kritiku z Turecka. Naopak německý eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger podpořil pokračování přístupových rozhovorů.

Ukončení jednání s Ankarou by podle Lambsdorffa bylo "užitečné pro evropskou myšlenku". "Německo a Rakousko by nyní měly táhnout za jeden provaz a nedat souhlas s otevřením nových kapitol. To by byl faktický konec přístupového procesu," uvedl člen vedení liberální Svobodné demokratické strany (FDP), která po posledních volbách poprvé od konce války nemá v německém parlamentu žádného poslance.

Oettinger se naopak vyslovil pro pokračování rozhovorů s Ankarou. "Máme šanci mluvit s Tureckem o našich hodnotách, jako je princip právního státu, demokracie a tržní hospodářství. Proto považuji ukončení vyjednávání za špatné," řekl v úterý eurokomisař německému deníku Main Post. K okamžitému ukončení rozhovorů by podle něj měla EU sáhnout jen v případě, že by Ankara v souvislosti s červencovým pokusem o vojenský převrat znovu zavedla trest smrti.

Oettinger ale zároveň zdůraznil, že v dohledné době se nedá s připojením Turecka k EU počítat. "Je jasné, že se Turecko pod (prezidentem Recepem Tayyipem) Erdoganem nestane členem Evropské unie. Vyjednávání se jistě potáhnou i do dalšího desetiletí. Nyní není Turecko ke vstupu připraveno," řekl eurokomisař.

Rakouský kancléř Kern a ministr zahraničí Kurz jsou v současnosti asi nejhlasitějšími zastánci ukončení přístupových jednání s Tureckem. Jako důvod uvádějí rozsáhlé čistky po zmařeném pokusu o státní převrat v Turecku, které jsou podle nich namířené i proti kritikům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří s pučem nemají nic společného.

Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu následně označil Vídeň za "metropoli radikálního rasismu".

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Například německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ale v pátek uvedl, že jednání s Ankarou jsou sice ve slepé uličce, vyslovil se však proti jejich úplnému ukončení.

Přístupová jednání by měla pokračovat i podle německého vicekancléře Sigmara Gabriela, a to i přes to, že Turecko podle něj nemá šanci se "v příštích deseti dvaceti letech" členem EU stát.