Nezdařený puč v Turecku znovu ukázal, jak je důležitá stabilita prostředí, ve kterém se investoři pohybují. Pád tureckých akcií v sobě odráží nejen očekávaný pokles ziskovosti firem, ale zejména podstatné zvýšení rizikové přirážky, kterou si investoři začali účtovat. Červencový puč byl ovšem jen vyvrcholením "normalizace" v Turecku, investory zasáhla už dřívější opatření proti "nepřátelům státu". Jejich pozornosti neunikl ani vyhazov umírněného premiéra Davutoglua.

Zvýšená riziková přirážka požadovaná investory, kteří svými penězi vstupují na turecký trh aktiv, však není virtuální číslo bez vlivu na chod hospodářství. Naopak se plně promítá do životní úrovně obyvatel. Firmám zřetelně stoupají náklady, protože mají dražší kapitál i úvěrové financování. Nepříznivým vývojem jsou zatíženy i dodavatelsko-odběratelské vztahy.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru