Zlato a drahé kovy obecně jsou v současném prostředí nulových úrokových sazeb investičním hitem. O dani z přidané hodnoty u stříbra se diskutuje v hospodě čtvrté cenové kategorie a zcela vážně se probírá, v jaké evropské zemi je DPH nejnižší, a tudíž se investiční stříbro vyplatí dovézt. To, že poplatky mohou lehce přesáhnout úspory z daně, nikoho nezajímá. Po českých městech a vesnicích zase dělají road show společnosti, které místo pánví a dokonalého vaření bez tuku předvádějí grafy, kterak se vyvíjí zlato (stříbro, platina), a prodávají cenné papíry fondů, jež investují do těchto komodit. Šťastným výhercům pak místo sady plastových nožů zdarma dávají plíšky zlatého kovu v ceně psí známky, které pak obdarovaní ukazují sousedům a tvrdí, že jde o základ budoucího majetku.

Tohle všechno se přitom děje v zemi, kde zlatý řetěz na krku stále ještě značí příslušnost dotyčného k polosvětu. A kde je podstatně jednodušší tvrdit, že ten briliantový prsten za desítky a stovky tisíc je bižuterie. Protože zatímco auto či chalupa jsou grunt a známka dobře uložených peněz, šperky jsou podezřelé. Kdo by si koupil náramek, když si může koupit vůz! To, že za pár let má kvalitní šperk stále stejnou cenu, což se o autu říci nedá, nevadí. Společenský status se prostě netřpytí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru