Projev šéfa mezinárodního olympijského hnutí na zahájení olympijských her obvykle zapadne. Bývá to sbírka patetických přání, ideálů, zdvořilostí, které jsme slyšeli už tolikrát, že je zapomínáme hned poté, co byly proneseny.
Slova Thomase Bacha vyřčená na zahájení 31. olympijských her v brazilském Riu de Janeiru bychom si alespoň chvíli zapamatovat mohli. Bach totiž vyjádřil ve vztahu k olympiádě něco velmi podstatného, co se během paušální kritiky her lehce přehlédne.
Orgie lidskosti
Olympiáda je spravedlivě chápána jako největší showbyznysová akce probíhající jednou za čtyři roky, kde se točí hodně peněz a mediální pozornosti, což jsou komodity, na nichž se nejvíce vydělává. Proto také jednotlivé země o pořádání olympiády tolik usilují. Peníze tvoří zase další peníze a mediální pozornost je jedna z cest, jak se dnes k vlivu a penězům lehčeji dostat i přesto, že neděláte zrovna něco, po čem by lidé jinak masově šíleli. Veslaři, střelci, gymnasté nebo moderní pětibojaři − kdo by po nich vzdechl, kdyby jejich disciplíny nebyly popularizovány olympiádou, o televizních komentátorech ani nemluvě?
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru