Obrovskou demonstrací "Za demokracii a její mučedníky" včera v Istanbulu vyvrcholila vlna akcí na podporu prezidenta Erdogana, který v polovině července ustál puč části armády. Nešlo o ryze spontánní událost, protože k demonstracím za jednotu země a demokracii po celou dobu vyzýval turecký prezident, který mezitím prováděl rozsáhlé čistky státních aparátů. Turecko je dnes demokracií možná jen z hlediska vnější viditelné podpory lidu. Demokracie je však především neosobní vláda důvěryhodných institucí, které teď prezident Erdogan vyčistil a seřídil podle svého. Demokracie je vláda lidu, znělo i včera v Istanbulu. Je-li lid přímo řízený prezidentem ještě lid, se už nikdo neptal.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru