Když v roce 2008 Nova přestala blokovat přechod televizního vysílání z analogu do digitálu, opsal to tehdejší generální ředitel Novy (a dnešní České televize) Petr Dvořák hezkým bonmotem: "Je to malý krok pro Novu, velký krok pro českou digitalizaci." Chtěl tím říct, že soukromé televize sice nemají jediný důvod podporovat vznik nových televizí, které jim budou krást reklamu. Ale slíbené úlevy od státu už jsou natolik přijatelné, že neochotně lze kývnout na technologický pokrok a větší komfort českého diváka. Nyní mluvíme o takzvané druhé digitalizaci, která se ve spoustě věcí liší a rozhodně není takovým třeskem jako ta první, ale jedno je společné: když stát nepřesvědčí velké soukromé hráče ke kooperaci, bude to podobný průšvih jako v minulé dekádě.

Vláda si to představuje trochu moc jednoduše. V červenci rozhodla, že nový digitální televizní standard DVB-T2 bude v Česku zaveden k 1. únoru 2021. Odkrojí se kus frekvenčního spektra pro vysokorychlostní datové přenosy a ve zbytku se audiovize poskládá na nových a lepších vysílacích standardech. Kdo by mohl co namítat? No samozřejmě že velcí hráči. Generální ředitel nejsledovanější tuzemské televize Christoph Mainusch natvrdo říká, že nevidí jediný důvod, proč se překotně hnát do nového standardu. Vždyť se na to podívejme z pohledu Novy (či Primy): Přistoupím na prohazování frekvencí. Výsledkem bude koupě nového televizoru, z čehož nebudu mít ani korunu. A zbude mi možnost poskytnout divákovi vyšší standard. Ale proč bych to dělal, když vyšší kvalitu mohu prodávat jako prémiový produkt nejrůznějším operátorům?

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru